Alle kurser i øjeblikket
Kursus
Holdnr
Startdato
Underviser
Sted
Keramik Mandag - for øvede
Holdnr: 244013
Start: Man 08.01.24 kl. 17.00
Underviser: Helle Hansen
Sted: Århus Kunstakademi
Akryl- & oliemaleri
Holdnr: 244034
Start: Ons 10.01.24 kl. 15.15
Underviser: Peter Evald Jensen
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik Torsdag - dag
Holdnr: 244012
Start: Tor 11.01.24 kl. 09.30
Underviser: Christine Urfe Bendt
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik Torsdag - aften
Holdnr: 244011
Start: Tor 11.01.24 kl. 16.45
Underviser: Christine Urfe Bendt
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik Fredag
Holdnr: 244015
Start: Fre 12.01.24 kl. 09.20
Underviser: Trine Bach
Sted: Århus Kunstakademi
Klassisk & eksperimenterende tegning
Holdnr: 244036
Start: Fre 12.01.24 kl. 09.30
Underviser: Diego Roig
Sted: Århus Kunstakademi
Croquis i farver
Holdnr: 244035
Start: Man 15.01.24 kl. 16.30
Underviser: Peter Evald Jensen
Sted: Århus Kunstakademi
Centralt i maleriet
Holdnr: 244029
Start: Ons 17.01.24 kl. 10.00
Underviser: Max Parylewicz
Sted: Århus Kunstakademi
Fredagsgrafik
Holdnr: 244055
Start: Fre 19.01.24 kl. 09.45
Underviser: Ulla Madsen
Sted: Århus Kunstakademi
Tegning for børn, 10-14 år - Mandag
Holdnr: 245007
Start: Man 22.01.24 kl. 15.30
Underviser: Lene Rosenberg
Sted: Århus Kunstakademi
Mal olie- og akrylmaleri
Holdnr: 244043
Start: Tir 23.01.24 kl. 10.00
Underviser: Külli Suitso
Sted: Århus Kunstakademi
Klassisk & eksperimenterende tegning - Aften i lige uger
Holdnr: 244032
Start: Tir 23.01.24 kl. 16.30
Underviser: Diego Roig
Sted: Århus Kunstakademi
Maleri – farve, materiale og komposition
Holdnr: 244047
Start: Ons 24.01.24 kl. 09.00
Underviser: Katrine Hvid
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik 10-13 år
Holdnr: 245010
Start: Ons 24.01.24 kl. 15.30
Underviser: Lene Christensen
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik 12-15 år
Holdnr: 245011
Start: Ons 24.01.24 kl. 18.00
Underviser: Lene Christensen
Sted: Århus Kunstakademi
At male portræt, halvfigur & figur
Holdnr: 244044
Start: Tor 25.01.24 kl. 10.00
Underviser: Külli Suitso
Sted: Århus Kunstakademi
Klassisk Akvarel for letøvede og øvede
Holdnr: 244039
Start: Tor 25.01.24 kl. 16.30
Underviser: Bodil Andersen Porse
Sted: Århus Kunstakademi
Akrylmaleri - Komposition og Muligheder
Holdnr: 244045
Start: Tor 25.01.24 kl. 16.45
Underviser: Külli Suitso
Sted: Århus Kunstakademi
Lær at tegne portræt
Holdnr: 244038
Start: Tir 30.01.24 kl. 10.00
Underviser: Diego Roig
Sted: Århus Kunstakademi
Maleri. Farvestudier
Holdnr: 244040
Start: Tor 01.02.24 kl. 09.00
Underviser: Else Ploug Isaksen
Sted: Århus Kunstakademi
Børneakademiet - torsdag
Holdnr: 245002
Start: Tor 01.02.24 kl. 15.30
Underviser: Rebekka Koefoed
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik Tirsdag
Holdnr: 244014
Start: Tir 20.02.24 kl. 17.00
Underviser: Jette Sørensen
Sted: Århus Kunstakademi
Ler fra grunden
Holdnr: 244078
Start: Ons 21.02.24 kl. 09.00
Underviser: Mia Roar Damsted
Sted: Århus Kunstakademi
Keramik onsdag - Formstudier og kompositioner
Holdnr: 244010
Start: Ons 21.02.24 kl. 17.00
Underviser: Jette Sørensen
Sted: Århus Kunstakademi
Torsdagsgrafik
Holdnr: 244054
Start: Tor 22.02.24 kl. 17.30
Underviser: Birthe Reinau
Sted: Århus Kunstakademi
Intensivt drejekursus
Holdnr: 244071
Start: Fre 08.03.24 kl. 17.00
Underviser: Helle Hansen
Sted: Århus Kunstakademi
Tegning efter planter og vækster
Holdnr: 244021
Start: Ons 03.04.24 kl. 16.45
Underviser: Tina Lynge Skovmand
Sted: Århus Kunstakademi
Lørdagscroquis
Holdnr: 244092
Start: Lør 06.04.24 kl. 10.00
Underviser: Peter Evald Jensen
Sted: Århus Kunstakademi
Arkitektur III
Holdnr: 244025
Start: Tir 09.04.24 kl. 18.00
Underviser: Peter Lunding
Sted: Århus Kunstakademi
Leg med glasur
Holdnr: 244075
Start: Lør 13.04.24 kl. 09.00
Underviser: Mia Roar Damsted
Sted: Århus Kunstakademi
Modellering i ler efter levende model
Holdnr: 244093
Start: Lør 13.04.24 kl. 10.00
Underviser: Lene Desmentik
Sted: Århus Kunstakademi
Lyset i mørket – om lys og mørke i maleriet
Holdnr: 244065
Start: Fre 19.04.24 kl. 17.00
Underviser: Katrine Hvid
Sted: Århus Kunstakademi
Kollografi II
Holdnr: 244056
Start: Lør 20.04.24 kl. 09.30
Underviser: Lisbeth Thingholm
Sted: Århus Kunstakademi
Cyanotypi
Holdnr: 244265
Start: Lør 08.06.24 kl. 09.30
Underviser: Pernille Y. Andersen
Sted: Århus Kunstakademi
Kreativ tegning
Holdnr: 244232
Start: Man 10.06.24 kl. 09.30
Underviser: Diego Roig
Sted: Århus Kunstakademi
Skulpturuge på keramisk afdeling
Holdnr: 244274
Start: Man 10.06.24 kl. 09.30
Underviser: Christine Urfe Bendt
Sted: Århus Kunstakademi
Akrylmaleri for begyndere
Holdnr: 244245
Start: Man 10.06.24 kl. 10.00
Underviser: Külli Suitso
Sted: Århus Kunstakademi
Lær at arbejde med flydende tusch på papir
Holdnr: 244267
Start: Man 10.06.24 kl. 10.00
Underviser: Birgit Bjerre
Sted: Århus Kunstakademi
Eksperimentel collagemaleri for letøvede og øvede
Holdnr: 244225
Start: Fre 14.06.24 kl. 18.00
Underviser: Marianne Thingholm
Sted: Århus Kunstakademi
Portræt i maleri
Holdnr: 244233
Start: Man 17.06.24 kl. 09.30
Underviser: Diego Roig
Sted: Århus Kunstakademi
Tepotten
Holdnr: 244272
Start: Man 17.06.24 kl. 09.30
Underviser: Jette Sørensen
Sted: Århus Kunstakademi
Hverdagspoesi udtrykt i akvarel
Holdnr: 244238
Start: Man 17.06.24 kl. 10.00
Underviser: Lotte Neupart
Sted: Århus Kunstakademi
Stilleben efter planter og vækster
Holdnr: 244284
Start: Man 17.06.24 kl. 10.00
Underviser: Tina Lynge Skovmand
Sted: Århus Kunstakademi
Rå ler
Holdnr: 244280
Start: Tor 20.06.24 kl. 09.30
Underviser: Heidi Lillevang
Sted: Århus Kunstakademi
Klassisk Akvarel for letøvede og øvede
Holdnr: 244239
Start: Man 24.06.24 kl. 09.30
Underviser: Bodil Andersen Porse
Sted: Århus Kunstakademi
Et nyt blik på landskabet
Holdnr: 244266
Start: Man 24.06.24 kl. 09.30
Underviser: Katrine Hvid
Sted: Århus Kunstakademi
Drejekursus
Holdnr: 244275
Start: Man 24.06.24 kl. 09.30
Underviser: Jette Sørensen
Sted: Århus Kunstakademi
Udtryk dig gennem grafisk tryk
Holdnr: 244257
Start: Tir 25.06.24 kl. 09.30
Underviser: David Ramirez Gomez
Sted: Århus Kunstakademi
Børneakademiet - Formiddag uge 27
Holdnr: 245201
Start: Man 01.07.24 kl. 09.00
Underviser: Rebekka Koefoed
Sted: Århus Kunstakademi
Sommertegning for børn, 10-14 år
Holdnr: 245223
Start: Man 01.07.24 kl. 09.00
Underviser: Lene Rosenberg
Sted: Århus Kunstakademi
Centralt i maleriet - Sommerparafraser
Holdnr: 244230
Start: Man 01.07.24 kl. 10.00
Underviser: Max Parylewicz
Sted: Århus Kunstakademi
Figurativt og Abstrakt maleri
Holdnr: 244286
Start: Man 01.07.24 kl. 10.00
Underviser: Anita Viola Nielsen
Sted: Århus Kunstakademi